Головна » Файли » Файли в форматі PDF

Вавилон на Дністрі
[ Викачати з сервера (198.9 Kb) ] 27.08.2012, 11:39
ДЛЯ ТОГО ЩОБ ЗАКАЧАТИ ДАНУ БРОШУРУ НАТИСНІТЬ КНОПКУ "ВИКАЧАТИ З СЕРВЕРА" НАД ЦИМ НАДПИСОМ

Бібліографічний список літератури присвячений 780-ій річниці першої писемної згадки про село Василів.

«Згадуйте предків своїх, щоб
історія перед вами не згасла,
золотої нитки не згубіть»…
Ольга Кобилянська

Із Заставни мальовничою дорогою через Чуньків потрапляємо у Василів. Село розкинулось на низькій терасі Дністра, оточеній високими кручами. Його краса викликає захоплення. Художники приїжджають сюди на етюди, чернівчани – на рибалку і відпочинок. Тут часто бувають туристи, школярі-краєзнавці.

Василів – давній населений пункт. Він згадується у Галицько-Волинському літописі за 1230 рік. Древньоруський літописець, розповідаючи про переслідування угорських загарбників військами галицького князя Данила Романовича, зазначає: від «Галича поиде король ко Василеу и переиде Днестр и поиде ко Пруту». 

У Василеві тоді була переправа через Дністер, бо Данило Галицький переходив ріку з своїм військом саме тут. Це єдина літописна згадка про Василів. Вона вказує, що Василів стояв на березі Дністра, на шляху, який йшов з Галича до берегів Прута й далі через Карпатські перевали в Угорщину.

У Василеві на Дністрі була пристань де робили зупинки торгові каравани, а товари з кораблів перевантажували на сухопутний транспорт і навпаки. Виявлені рештки будівлі ХІІ ст. на низькому березі Дністра, напроти гирла р.Серет, поблизу
фортеці-дитинця, очевидно, вказують на місце розташування пристані. Кораблі могли зупинятися також у гирлі р.Серет, на берегах якої виявлені рештки поселення ХІІ-ХІІІ ст. та під плитові поховання.

В Галицько-Волинському літописі під 1287р. згадується спалах чуми, яка супроводжувалась голодом. В цих умовах занепадає міське життя у Василеві і він стає рядовим селом. Тепер тільки археологічні знахідки в землі та їх музейні колекції нагадують про те, що в ХІІ – першій половині ХІІ ст. на території Василева гомоніло місто наших предків – східних слов’ян, розвивалась така ж культура, як і в Галичі – столиці князівства.

Категорія: Файли в форматі PDF | Додав: sashadjua
Переглядів: 767 | Завантажень: 239