Головна » Статті » Статті

30 ВЕРЕСНЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК

 30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек, який відзначаємо згідно Указу Президента України від 14 травня 1998 року.

  Потяг до книги завжди був у нашого народу і ніколи не згасне.

  Ні татаро-монгольські навали, ні утиски з боку окупантів різних мастей не могли позбавити наш український народ прагнення до знань, до книги, яка була і є джерелом людської мудрості, цілющим струмком совісті.

Арабський мандрівник Архидеякон Павло Алепський в середині XVII століття двічі побував в Україні і був здивований освідченістю людей по всій козацькій землі: «Всі вони, за малим винятком, грамотні, навіть більшість їхніх жінок та дочок вміють читати і знають порядок служб церковних, та церковні співи…»

І це не дивує бо після ухвалення християнства у 988 році в Київській Русі (так називалась наша держава тоді) стали відкриватися бібліотеки при церквах і монастирях. Найбільшою і найбагатшою була в той час бібліотека Софії Київської, заснована в 1037 році Ярославом Мудрим. В ній налічувалося до 900 томів рукописних книг. Для середньовіччя це була грандіозна кількість книг. З майстерень Софійського Собору виходили книги, які ставали основою інших бібліотек, зокрема бібліотека Печерського монастиря, котра в ХІ столітті стала центром культурного життя Київської Русі.

Під час війн, пожеж книги гинули. Збереглися лічені екземпляри бібліотеки Софії. Найвідоміша з них – Рейнське Євангеліє, яка як придане від батька, донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва. На цій книзі французькі королі приносили присягу, а нині дають клятву президенти Франції.

З появою книгодрукування в середині XV століття значного розвитку набув бібліотекарський рух в Україні. Великі книгосховища з’являються в Острозі, Львові.

Сьогодні в Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек. Серед них Національна бібліотека ім. В.І. Вернадського, Державна бібліотека для дітей, Державна історична бібліотека. Послугами бібліотек користуються більше 17 тисяч читачів.

Незважаючи на стрімкий розвиток наукових технологій і комп’ютеризацію, зменшення інтересу до читання, друкована книга продовжує залишатися основним способом стати культурною людиною.

Народні прислів’я: «День без книги – день без сонця»; «Нема розумного сусіда – з книгою поговори» – не втрачають ваги і сьогодні.

Чому ж люди, в яких є телевізор, Інтернет все одно ідуть до бібліотеки? Бо бібліотека  - це храм Учення, джерело духовної культури. В цьому переконують нас працівники Заставнівської центральної районної бібліотеки, яку очолює пані Леся Стасюк.

Ось тільки назви деяких заходів, які проводить колектив бібліотеки:

Зустрічі з цікавими людьми, презентації книг І. Козака, Д.Костащука, Л.Бойчук, В.Васкана, А.Томківа та інші, Світсько – духовні зібрання «Дай Боже сили й мудрості правдою Вкраїну зберегти» й ін.

Отже книжки, значить і бібліотеки, це наша совість, тут зібрані думки- ідеї світу разом з мудрістю віків, – слова Іваненко Н.

Будьмо вірні заповіту Шевченка: «Вчіться, читайте і свого не цурайтесь!..»

            О.Попелюк – почесна голова Союзу Українок

 
Категорія: Статті | Додав: sashadjua (17.10.2016)
Переглядів: 638
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]