Головна » Статті » Статті

ХУДОЖНИК ЗІ СВІТОВИМ ІМ'ЯМ
ХУДОЖНИК ЗІ СВІТОВИМ ІМ'ЯМ

"Доля мого батька в різний 
період була то щаслива і 
радісна, то сумна і журлива. 
Він над усе любив Волю, 
Україну та її славних козаків"
Олена Івасюк


На дворі квітень. Місто Заставна потопає серед квітучих садків, мальовничих зелених пагорбів та блакитних вод ставків, що ніби підперезало себе, щоб щоранку пробуджуватися від сну і ми могли заглянути в живе дзеркало з вічною позолотою сонця. В цьому чудовому місті 14 квітня 1865 року народився Микола Іванович Івасюк. В такому прекрасному краї зростав маленький Микола, який згодом став видатним живописцем історичного жанру.
Потягом до історичного жанру Микола Іванович завдячував своєму першому вчителю - художнику Юстину Пігулякові, який був його духовним наставником.
Вперше живописець виставив свої роботи в 1892 на виставці товариства прихильників мистецтва у Львові, а наступного року (1893) з успіхом виставив працю "Хмельницький під Зборовом". Після цієї картини він повністю посвятив себе історичному жанру.
Осип Маковей на сторінках газети Буковина в 1897 році вперше виступив  з великою статею про Миколи Івасюка. Він зокрема писав "Що мені подобається в Івасюкових образах, то природність і краса".
Оглянувши роботи Миколи Івановича Ілля Рєпін порадив йому після закінчення Мюнхенської Академії мистецтв повернутися в Україну, оскільки там для нього було би найкраще поле діяльності. А визнаний румунський маляр Верона свідчив, що це здібний і талановитий маляр.
Кращим підтвердженням його таланту, майстерності є його полотна історико-батального жанру "Битва під Хотином", "Кубанські козаки", "У Львові", "Богун під Берестечком" - саме цю картину Василь Касіян відшукав у 1963 році в Бухаресті і привіз в Україну. Зараз вона знаходиться в Національному музеї м.Львів.
Дуже дуже цікавими і значними також є картини Миколи Івасюка на різні жанри "Мати з дитиною під соняшниками", "Дівчина під деревом", "Козак у степу". До кращих робіт портретного жанру належать портрети Юрія Федьковича, Ольги Кобилянської, автопортрети та інші.
У 1894 році Микола Івасюк розпочав роботу над найкращим своїм творінням "В'їзж Богдана Хмельницького до Києва". Над цією картиною він до 1932 року, тобто майже протягом всього свого зрілого творчого життя - понад 38 років. Розмір картини - 5,5 м на 3,5 метрів.

Видатний, талановитий художник історичного жанру Івасюк Микола Іванович був розстріляний у сталінських катівнях 25 листопада 1937 року.
24 грудня 1980 року військвий трибунал Київського військового округу скасував вирок Івасюку Миколі Івановичу від 14 листопада 1937 року за відсутністю в його діях складу злочину. Прах талановитого художника покоїться у Биківні під Києвом, де проводились масові розстріли політичних в'язнів.
Заставнівчани пишаються своїм талановитим земляком, який вніс творчий доробок у скарбницю історії.
В м.Заставна на честь славетного краянина названо дитячу художню школу, і кожного року у квітні працівникам культури вручається районна премія іменаі Миколи Івасюка.
Вдячні Заставнівчани на будинку, де жила родина Івасюків, встановила меморіальну дошку.

Пам'ять про видатного краянина завжди залишиться з нами, адже його полотна відомі не тільки в Україні, але й далеко за її медами.

Тетяна Жуківська, провідний бібліограф-краєзнавець.
Категорія: Статті | Додав: sashadjua (03.04.2012)
Переглядів: 1738
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]