Головна » Статті » МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНИЙ ЛИСТ

Оберігаємо його талант – мудрий і світлий

(до 150-річчя від дня народження відомого Буковинського педагога, літератора і громадського діяча І.М.Бажанського)

Інструктивно-методичний лист

 

26 лютого виповнюється 150 років від дня народження нашого славетного земляка – педагога просвітителя, письменника, громадського діяча і першого фотоаматора Івана Миколайовича Бажанського.

Народився Іван Миколайович 26 лютого 1863 року в с.Дорошівці нашого району в сім’ї селянина-бідняка. Але незважаючи на постійні матеріальні нестатки, батьки вирішили своєму синові дати освіту. В 1880 році батьки віддали його вчитися до Чернівців, в учительську семінарію.

У 1886 році, успішно склавши іспити з української, німецької і румунської  викладних мов, дістав диплом педагога. З вересня цього ж року працює вчителем в с.Лужани. Наступного року його переводять у с.Вікно Заставнівського повіту, де він був спершу старшим учителем, а згодом директором школи. Безкоштовно навчав грамоти дітей та їхніх батьків. Широку освітянську роботу талановитий педагог поєднував з плідною громадською і літературною працею. В 1911 році І.Бажанського переводять на посаду надучителя (директора) дівочої школи у Вашківцях. Пізніше працював інспектором українських народних шкіл Вижницького повіту. Працював тут до осені 1926 року до виходу на пенсію.

Друкувався у Буковинській періодиці. В своїх працях порушував гострі соціальні та морально-етичні проблеми того часу. Найпомітніші з-поміж них є віршоване оповідання «Пропасть», поезії «Похід», «В окопах», «Кривава весна», «Війна», «Надія», «Милі діти», поеми Розлука», «За морем», оповідання «Мертвецька Єлена», «Жебрачка», «Три дукати», «Рідна дитина», Як Іван Дикий шукав правди», п’єси «Переконалися», «Горівка» та інші. Друкувався також в часописах «Буковина», «Каменярі», «Українська ластівка».

Помер 20 травня 1933 року у Вашківцях.

Для популяризації творчого і життєвого шляху видатного краянина, письменника і громадського діяча І.М.Бажанського радимо скористатися такими формами роботи:

- Літературні читання «Іван Бажанський – поет», «Проза Івана Бажанського», «Розмаїття тематики у літературних творах Івана Бажанського»;

- Бібліографічні огляди літератури «Літературні обрії педагога Бажанського», «Педагогічна нива Івана Бажанського»;

- Книжково-ілюстративні виставки «Шана роду красному та уклін співцю долі народної», «Він служив правді»;

- Огляд однієї книги «Дорошівецький сівач: репортажі, інтерв’ю» / Упор. В.Джуран. – Чернівці: Зелена Буковина, 2008. – 68с.;

- Літературна вікторина «Сила слова Івана Бажанського»;

- Життєпис життя і творчості І.Бажанського;

- Літературний екскурс лауреати обласної літературної премії ім.І.Бажанського (Володимир Михайловський, Микола Гнеп, Василь Джуран, Віталій Колодій, Мирослав Лазарук, Василь Бабух, Світлана  Масловська, Віктор Косяченко, Іван Дерда, Богдан Мельничук, Віра Китайгородська».

Радимо в бібліотеках провести по творчості письменників-лауреатів премії ім.І.Бажанського бесіди, бібліографічні огляди літератури, вечори поезії, мистецькі години, поетичні калейдоскопи, що дасть змогу користувачам краще познайомитись з краєзнавчою літературою Буковини. 

Пропонуємо літературні вікторину

«Сила слова Івана Бажанського».

1. Коли і в якій родині народився Іван Бажанський?

(І.Бажанський народився 26 лютого 1863 року в селі Дорошівці в сім’ї  сільського кушніра).

2. Де навчався майбутній педагог та літератор І.Бажанський?

(Навчався спочатку у Дорошівській православній народній школі, а з 1880 року по 1886 рік – у Чернівецькій учительській семінарії, де здобув фах педагога).

3. Що Ви знаєте про педагогічний шлях І.Бажанського?

(Після закінчення учительської семінарії з 13 вересня 1886 року І.Бажанський працює учителем у с.Лужани Кіцманського району, через рік у с.Вікно нашого району і спочатку старшим вчителем, а згодом – директором школи. 27 липня 1911 року І.Бажанського призначають директором дівочої школи у Вашківцях, пізніш він же (аж до 1926 року) обіймає посаду інспектора українських народних шкіл Вижницького повіту).

4. Літературна діяльність Івана Бажанського. Які Ви знаєте твори написані ним?

(Віршовані оповідання «Пропасть», поезії «Похід», «В окопах», «Кривава весна», «Війна», «Надія», «Милі діти», поеми Розлука», «За морем», оповідання «Мертвецька Єлена», «Жебрачка», «Три дукати», «Рідна дитина», Як Іван Дикий шукав правди», п’єси «Переконалися», «Горівка», статті «Виховання дитини через дім і школу» та інші).

5. Коли помер І.Бажанський?

(20 травня 1933 року у Вашківцях, там і похований).

6. Коли було засновано премію ім.І.Бажанського?

(23 лютого 2001 року обласною Чернівецькою організацією Національної спілки письменників України, виконкомом Дорошівецької сільської ради, Чернівецької та Заставнівської редакціями газет «Буковина» та «Голос краю» було засновано обласну педагогічно-літературну премію ім.І.Бажанського).

7. За які заслуги вручається премія?

(Премія вручається за популяризацію творчості І.Бажанського та особистий внесок в педагогіку і літературу).

Література:

1. Бажанський Іван Миколайович // Богайчук М.А. Література і мистецтво Буковини в іменах: Словник-довідник. – Чернівці, 2005. – с.24

2. Гуменюк М. Невтомний сіяч доброго і вічного: [26 лютого – 145 років дня народження І.Бажанського] // Буковина. – 2007. – 28 лютого (№17). – с.4.

3. З роду в рід кладе життя мости: [114-та річниця від дня народження І.Бажанського] // Буковина. – 2007. – 28 лютого (№17). – с.4.

4. Заставнівщина в іменах: Літературно-мистецька Заставнівщина. – Заставна, 2006. – 75с.

5. Масловська О. оберігаємо його талант // Голос краю. – 2005. – 11 березня.

6. Снігур І. Народний вчитель Іван Бажанський // Час. – 2004. 23 вересня.


Підготувала В.Процюк. Верстка: О.Танасійчук.

Категорія: МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ | Додав: sashadjua (07.02.2013)
Переглядів: 709
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]