Головна » Статті » БІБЛІОТЕЧНІ НОВИНИ

БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЗА 2010 РІК

БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

Бібліотека – це установа, яка забезпечує людей інформацією, знаннями та підтримує їх у пошуку мудрості.

А книги були, є і будуть серцем бібліотеки.

Інформаційна цінність бібліотек Заставнівської ЦБС забезпечується універсальним книжковим фондом – майже 500 тисяч примірників (480386 примірників), який майже відповідає запитам та інтересам читачів.

Бібліотеки відвідують понад 30 тисяч користувачів (30215 читачів), в тому числі юнацтва – 4720 читачів.

Надходить 220 найменувань періодичних видань.

А нових надходжень у 2010 році надійшло 12071 примірник.

Проводяться аналізи фондів, інвентаризація, звільнення від застарілої, непридатної для використання літератури. За минулий рік вибуло 9800 примірників.

Серед бібліотек, які працюють на високому рівні і виконують основні планові показники, слід назвати бібліотеки-філіали таких сіл: Товтри, Веренчанка, Боянчук, Шубранець, Дорошівці, Кострижівка, М.Кучурів, Васловівці, Вікно.

Бібліотеки-музеї та бібліотеки, які мають краєзнавчі кімнати: Кадубівці, Дорошівці, Брідок, Г.Шерівці, Васловівці, Василів, Ржавинці, Веренчанка, Погорілівка.

Бібліотеки-профільні центри:

- бібліотека духовного відродження (с.Товтри, Погорілівка);

- духовна світлиця (Г.Шерівці);

- центр естетичного виховання (Репужинці, Кострижівка);

- бібліотека-музей (Кадубівці, Дорошівці);

- центр дозвілля молоді (Веренчанка, Репужинці, М.Кучурів);

- історія рідного краю (Вікно, Ржавинці);

- бібліотека сімейного читання (Боянчук, Звенячин);

Вивчення мотивів звернення до бібліотекарів за допомогою аналізів читацьких формулярів, анкетування, зошита незадоволеного запиту, журналу довідок показало, що перевага надається читанню з метою навчання, самоосвіти, задоволення, задоволення професійних потреб та відпочинку – читанню для душі.

Аналіз читацьких запитів є підґрунтям, на якому базується комплектування та доукомплектування бібліотечного фонду. Жодне нове видання не купується без ретельного вивчення його необхідності читачеві.

Таким чином в кожній бібліотеці-філіалі  сформований різногалузевий книжковий фонд, у складі якого:

- енциклопедії, словники, довідники;

- навчальні посібники;

- науково-популярна література різної тематики;

- література з гуманітарних питань;

- художня література.

У час нелегких економічних перетворень бібліотекарі вимушені були впровадити додаткові платні послуги в своїх бібліотеках.

Центральна районна бібліотека використовує такі платні послуги:

-         абонемент комерційної видачі книг;

-         нічний абонемент;

-         платну видачу книг підвищеного попиту;

-         комп’ютерні послуги.

Платні абонементи запроваджені майже в усіх бібліотеках-філіалах.

У 2010 році за рахунок додаткових платних послуг отримано по району: 4435 гривень.

По ЦРБ – 1997 гривень.

По сільських філіалах – 2358 гривень.

По міських філіалах – 80 гривень.

Використання коштів, отриманих за рахунок платних послуг, здійснюється лише на придбання нової літератури.

Сьогодні особливого значення набуває збереження друкованих видань. Ведеться контроль за своєчасним поверненням книг користувачами. Через індивідуальні бесіди, звернення, роздруковані закладки-пам’ятки «Книга – геніальний винахід людства» намагаємося виховувати у читача почуття відповідальності за стан одержаної літератури, дбайливе ставлення до неї.

Прагнучи допомогти нашим читачам у найрізноманітніших питаннях суспільно-політичного життя держави, краю, міста і села, якнайповніше й оперативніше задовільнити їхні читацькі запити, у бібліотеках ЦБС Заставнівщини створено центр регіональної інформації – «Бібліотека. Інформація. Влада.».

Тут представлені законодавчі акти, Постанови, Закони, Укази Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної Ради. А в окремих папках наявні рішення  обласної ради, районної, міської та сільських  рад, і кожен відвідувач має можливість ознайомитися з їхніми рішеннями.

За 20 років Незалежності України із систематизації матеріалів з періодичних видань районна бібліотека має досить значну інформаційну базу, яка дає можливість читачу за хвилини знайти потрібну інформацію.

Так, у районній бібліотеці ведеться активна краєзнавча робота – розроблений топографічний каталог у розрізі кожного села, де є такі рубрики:

-         з історії села;громадсько-політичне життя сьогодні;

-         діяльність сільської ради;

-         підприємницька діяльність;

-         фермерське господарство;

-         медицина, культура, освіта, спорт;

-         знані шановані люди села.

Зроблено картотеку «Подаровані авторами книги» (по всьому району), яка буде викладена на сайті нашої бібліотеки, а це 72 книги.

Складаються інформаційні списки літератури «Українська мова – мова єднання», «Україна і Євросоюз» та ін., оформлено інформаційний стенд «Бібліотечна передплата на 2011 рік», інформуємо про нові надходження на стенді експрес-оголошення, готуємо списки нової літератури з питань краєзнавства.

Працівники бібліотек надають допомогу і клубним працівникам, і педагогам у виборі літератури та підбирають матеріали до різноманітних свят. Оформляються тематичні книжкові виставки, які розміщуються в місцях проведення цих заходів. У минулому році їх було 24. Так, на підсумковій нараді працівників культури представили розгорнуту виставку-панораму «Перлина ніжна неньки України – чудовий край – Заставнівщина моя».

Цінний інформаційний матеріал з життя і творчості буковинських письменників не один рік збирається і до тематичних папок прес-досьє з 21 теми.

Теми підбираються за актуальністю проблеми і відповідно до запитів читачів. Інформація збиралася протягом багатьох років і постійно поновлюється новими матеріалами, які часто використовуються при написанні рефератів, для проведення масових заходів та виконання тематичних довідок.

І до кожного читача намагаємось підібрати індивідуальний підхід.

Систематично вивчається думка читачів щодо роботи бібліотеки. Особливо цінним матеріалом для нас є відгуки і пропозиції читачів про роботу бібліотеки, про книгу, про бібліотекарів.

Категорія: БІБЛІОТЕЧНІ НОВИНИ | Додав: sashadjua (15.04.2011)
Переглядів: 1002
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]