Головна » Статті » БІБЛІОТЕЧНІ НОВИНИ

ІНФОРМАЦІЙНА МОЗАЇКА (ЗА 2010 РІК)

ІІ РОЗДІЛ

 

ІНФОРМАЦІЙНА МОЗАЇКА

«БІБЛІОУСПІХ – 2010»

Традиційно підбиваючи підсумки за рік, Заставнівська районна бібліотека акумулює все цікаве, що відбулося за цей час у бібліотеках району, в інноваційній мозаїці. Тож знайомтесь з приємними новинками року минулого.

Видавнича діяльність

Загалом, здобутком у 2010 році є вихід у світ біографічного довідника «Видатні сучасники Заставнівщини» - це третя книга нашої районної бібліотеки, матеріал до якої збирався не один рік. У формі коротеньких статей у довіднику подаються стисло біографічні дані про наших сучасників, уродженців Заставнівщини, які своєю працею, науковою роботою сприяють розвитку України.

v    Зібрано матеріал та видано збірку фольклору «Легенди та перекази рідного краю» - записані з уст старожилів нашого району про походження кожного села, цікаві бувальщини.

v    У минулому році, відзначаючи 780-ту річницю від першої писемної згадки про село Василів, підготовлено та видано бібліографічний покажчик: «Вавилон на Дністрі» - про село Василів.

v    У минулому році було підготовлено 18 методично-бібліографічних матеріалів і семінарів.

v    Зібрано та впорядковано матеріали до інформаційного довідника «Україна бібліотечна», який Державна Парламентська бібліотека України готує до видання. В даному довіднику будуть представлені матеріали з історії бібліотек усіх регіонів України, в тому числі й Чернівецької області та нашого району.

Акції, конкурси, програми.

ХХІ століття – епоха Інтернету. Шукаючи нові форми популяризації книги, бібліотекарі Заставнівської ЦБС вдало поєднують роботу з новітніми технологіями. Бібліотеки-філіали сіл Дорошівці, Веренчанка, Шубранець, Кадубівці взяли участь у ІІ раунді конкурсу проекту «Бібліоміст» за темою «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».

Поки готувався даний матеріал нам, повідомили що проекти, розроблені нашими колегами, отримали перемогу в даному конкурсі. Отож незабаром в сільські бібліотеки надійде по 4 комп’ютери, які забезпечать сільським користувачам найсучасніші критерії інформаційних послуг.

v    Пишаємось ми і перемогою – І місцем в обласному конкурсі. Наша робота – методично-бібліографічний матеріал до 70-ї річниці утворення Чернівецької області – «Найменша перлина соборних українських земель» - визнана найкращою.

v    У минулому році районна бібліотека для дітей, взявши участь у І турі Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє», в якому брали участь діти віком від 11 до 16 років з усіх районів області, отримали перемогу у номінації «Краще поетичне слово про Кобзаря». Кращою визнана робота-твір «Встань, Кобзарю» Павла Фуштея – читача Заставнівської бібліотеки для дітей.

Традиції меценацтва.

Український меценат і громадський діяч початку ХХ століття Євген Чикаленко любив повторювати: «Легко любити Україну до глибини свого серця. Набагато важче любити її до глибини своєї кишені».

Обмеженість бюджетних коштів заважає повноцінній діяльності бібліотек. Традиції меценацтва і дарування продовжуються.

Минулорічна акція «Подаруй бібліотеці книгу» зібрала 540 нових цікавих книг, якими поповнились бібліотеки.

v    Успіхом року для Заставнівської ЦБС стало розуміння та підтримка керівництва району – районної ради та райдержадміністрації. Завдяки їхній підтримці ми змогли отримати безкоштовно понад 7 тисяч нових книг з Державної Парламентської бібліотеки та Державної бібліотеки для дітей з Києва.

v    Бібліотекарі вдячні активістам ГО «Фронт змін» за спонсорну допомогу і подаровані книги районній бібліотеці та філіям.

v    Небайдужим до проблем бібліотеки виявився міський голова м.Заставна Ярослав Цуркан, наш читач, який ніколи не відмовить у допомозі і є одним із активних меценатів та друзів бібліотечних працівників.

v    У багатьох бібліотеках району, зокрема сіл Веренчанка, Васловівці, Шубранець, Г.Шерівці, Кострижівка, Хрещатик та ін., наші колеги відчувають допомогу та підтримку сільських голів.

З ремонтом, бібліотеко!

 Тривалий час у селі Дорошівці (і не тільки) бібліотечне приміщення потребувало капітального ремонту. Допоміг сільський голова, виділивши гроші для придбання будматеріалів, а ремонт здійснили власними силами. Тішить, що керівник села продемонстрував розуміння ролі бібліотеки і своє бажання створити сучасну базу для її якісної роботи: підведено газ й     встановлено конвектори в бібліотеці.

v    Власними силами та за власні кошти роблять невеличкі ремонти майже всі сільські бібліотеки-філіали: с.Василів, Товтри, Кадубівці, Веренчанка, Ржавенці, Вікно, Юрківці та ін.

Цікаві заходи в бібліотеках

«Свята Варвара ризи вишивала» - під такою назвою у бібліотеці-філіалі с.Васловівці пройшло засідання клубу «Чарівна голка». Цікавою родзинкою даного клубу є те, що всі учасники клубу вправно володіють вишиванням бісером та навчають молодь села цієї майстерності. А господиня бібліотеки, щоб не відставати від своїх подруг, самостійно оволоділа цією вишивкою і тепер її картини, образи, вишиті цітками, прикрашають і її оселю, і бібліотеку.

v    У бібліотеці-філіалі села Кострижівка стало доброю традицією урочисто проводити посвяту в читачі найменших своїх відвідувачів. Щороку вчителі молодших класів приводять своїх учнів на урочисту посвяту, де на них чекають герої казок, цікаві загадки, захоплюючі мандрівки і, звичайно, подарунки, - цікаві кольорові дитячі книги казок.

v    До Дня захисту дітей цікаве свято в минулому році відбулось і в бібліотеці-філіалі с.М.Кучурів, у програмі якого були: костюмована хода літературних героїв, музичні та поетичні вітання у виконанні юних талантів, виступи сільського голови та директора школи, і запрошення сільського бібліотекаря, не забувати стежити за книжковою світлицею під час літніх канікул.

v    Давню добру традицію підтримують і в бібліотеці с.Кадубівці. Причому, це не просто храм книги, а бібліотека-музей, яку працівники власноруч перетворили у святково прибрану народознавчу світлицю. У двох кімнатах, де створено музей, розмістили фонд краєзнавчої літератури, а поряд – експонати стародавнього вжитку:  чоловічий і жіночий одяг, взуття, господарський реманент, посуд, ліхтарі, ткацький верстат, сільська піч того часу та багато ще всього цікавого.

v    У минулому році саме в музеї було проведено ряд масових заходів: уроків історії, екскурсій, на яких бібліотечні працівники прививають любов до свого краю, свого села, своєї України всім своїм відвідувачам.

v    Науково-природничий клуб «Золота троянда», який не один рік діє при бібліотеці-філіалі с.Товтри, провів надзвичайно цікаву поетичну зустріч-презентацію з учнями-старшокласниками, студентською молоддю, запросивши на гостину їхнього сільського самодіяльного поета Дмитра Бугайчука та його доньку Орисю. У Дмитра Бугайчука є уже дві поетичні збірки, які й були представлені широкій аудиторії.

v    Справжнім святом у с.Г.Шерівці стало відкриття духовно-просвітницького клубу «Благовість», який створила при своїй бібліотеці Королецька Д.І.. Мета її світлиці – відкрити традиції та народні обряди, популяризувати їх у рідному селі, зберегти та передати молоді. При цьому вона звертає особливу увагу на моральну чистоту, чесніть, справедливість, вчить шанувати віру своїх батьків підростаюче покоління. Навколо себе зібрала таких же однодумців і разом з ними ходить вітати старожилів, ветеранів війни, актив села, актив церкви з Різдвом Христовим, з Днем Перемоги, з Великоднем. А на своїх засіданнях за круглим столом проводить бесіди «Звернімось до душі своєї» з молоддю села, зі старшокласниками.

v    Масові заходи  - улюблена форма пропагування книги Ржавинецької бібліотеки-філіалу. Через живе людське спілкування – заохочують односельчан активно користуватись бібліотечним фондом. Жодне свято (чи то села, чи то школи) не обходиться без участі сільських бібліотекарів. Серед найбільш гучних минулорічних заходів є:

-         літературно-музичне свято «Великдень нашої душі», що зібрало майже всіх односельчан;

-         урок духовності «Шануймо всіх батьків наших»;

-         година щирого спілкування «Храм душі», та ін.;

v    Низка різноманітних заходів, вартих уваги та похвали, пройшла минулоріч у бібліотеці с.Веренчанка. Так, під час проведення циклу Шевченківських днів «Ми чуємо тебе, Кобзаря, крізь століття», бібліотечні працівники села спільно з учителями та учнями молодших класів і старшокласниками підготували та провели святкове урочисте дійство.

v    На високому професійному рівні бібліотечні працівники допомогли в проведені Храмового свята села, виступивши в ролі і організаторів свята, і в ролі ведучої цього святкового дійства.

v    Бібліотечні працівники настільки активні, уважні до проблеми сільської громади, до життя села, що голова сільської ради Богайчук В.Д. просто-напросто не уявляє свого села без бібліотеки, без бібліотекарів, адже вони його права рука.

v    Заставнівська районна бібліотека для дітей давно вже стала місцем виявлення читацьких талантів. Тут відбуваються творчі дебюти читачів. Вони пишуть вірші, оповіданя, а є й такі, що вже видали свої власні книжки. Наймолодшим письменником минулого року став учень 5-го класу Заставнівської ЗОШ Євген Чередюк, який у 10 років написав поетичну збірочку «Мій дивосвіт». Шкода, що про цю збірочку знають лише в Заставнівському районі. Її невеличкий наклад розійшовся переважно між учнями Заставнівської ЗОШ. Якби такий факт трапився в Америці, то Євген не лише б розбагатів, а й став би Людиною року.

v    Районна бібліотека для дітей щорічно проводить конкурс «Кращий читач року», на який запрошуються кращі читачі-діти не тільки з міста, але й кращі читачі сільських бібліотек. Переможці районного конкурсу беруть участь в обласному,  а обласні – у Всеукраїнському конкурсі «Кращий читач року».

v    У Заставнівській районній бібліотеці з ініціативи читачів бібліотеки, учнів старших класів шкіл міста, студентів ВПТУ №24 народилося ще одне об’єднання – художньо-мистецький юнацький клуб «Ровесник», поява якого, на думку бібліотекарів, є гарним свідченням підходу до роботи з читачами юнацького віку. Низка заходів, на яких побувало понад 300 відвідувачів, пройшла в районній бібліотеці. Серед найкращих:

-         вечір поезії до 100-річчя з дня народження П.Амбросій «Ота її душевна чистота», де читачі спілкувались з внучкою – Світланою Сіногач;

-         літературна подорож за творчістю Т.Севернюк, з нагоди 70-річчя поетеси «Музи Тамари Севернюк»;

-         вечір до 147-річниці О.Кобилянської «Усі думки тобі народе вільний, і пісня серця, музика душі…» та ін.

v    При районній бібліотеці вже не один десяток літ активно діє суспільно-політичний клуб «Золотий вік», який згуртував навколо себе людей поважного віку, яким є про що поговорити, чим поділитись, що розповісти.

На засіданнях збирається інтелігенція нашого міста, саме тому так активно  та творчо проходять засідання клубу. І кожне-кожне  засідання-зустріч – неповторне, оригінальне, цікаве. Протягом минулого року пройшло 8 засідань-зустрічей.

v    Не так то вже легко організувати і провести, причому провести гарно, змістовно, цікаво, кожне засідання-зустріч. Потрібно вкласти і душу, і талант, і бажання гарно працювати, щоб читачі всіх вікових груп з захопленням відвідували бібліотеку, приходили на засідання клубів. Саме тому бібліотечні працівники вишукують і знаходять цікаві форми роботи-популяризації книг, газет, журналів.

Велику, багатогранну роботу з читачами проводять бібліотекарі Заставнівщини.

Ми переконані, що наші нинішні читачі, які вже не уявляють свого життя без комп’ютерів, все одно читають, а від нас, бібліотекарів, залежить, чи будуть вони любити книгу і читати й надалі.

Категорія: БІБЛІОТЕЧНІ НОВИНИ | Додав: sashadjua (15.04.2011)
Переглядів: 790
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]